Hybryda – czy to się opłaca?

Polski klient z reguły jest bardzo nieufny i do wszelkich nowości podchodzi z dystansem. Nie dziwi więc fakt, że auta hybrydowe nie są u nas tak popularne, jak u naszych zachodnich sąsiadów. W obiegowej opinii wciąż pokutuje twierdzenie, że hybryda to raczej trik marketingowy, a nie realne oszczędności. Czy jest w rym choć ziarnko prawdy? Przekonajmy się.

Oszczędność to mit?

Takie pytanie najczęściej trapi potencjalnych klientów. Co prawda w katalogach i prospektach reklamowych producenci obiecują spalanie na poziomie 2 – 3 litrów, jednak każdy, kto posiada choćby zdawkową wiedzę motoryzacyjną, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzone przez producentów testy spalania odbywają się w warunkach laboratoryjnych, które nijak mają się do realnego ruchu drogowego. Jednak niezależne testy redakcyjne nie kłamią – napęd hybrydowy może być bardzo oszczędny. Co prawda osiągnięcie wartości deklarowanych przez producenta jest bardzo trudne, a w wielu przypadkach nawet niemożliwe, jednak hybryda i tak pozostawia spalinową konkurencję daleko w tyle (http://www.moc-hybrydy.pl/poznaj.html).

Napęd hybrydowy największą oszczędność wykazuje w warunkach ruchu miejskiego. Jak na ironię mniejszemu zużyciu paliwa sprzyjają korki i liczne postoje na skrzyżowaniach. Dlaczego ponieważ podczas postoju silnik spalinowy nie pracuje, a samochód rusza przy użyciu napędu elektrycznego. Podobnie wygląda jazda z niskimi prędkościami a częste hamowania sprzyjają ładowaniu baterii. Realne miejskie spalanie średniej wielkości samochodu hybrydowego oscyluje w granicach 3.5 litra na każde sto kilometrów. Rewelacja! Nieco inaczej wygląda jednak jazda autostradowa.

Ruch autostradowy charakteryzuje się nie tylko wysoką średnią prędkością, ale także małą liczbą hamowań. O postojach, poza dojazdem do punktu poboru opłat, można zapomnieć. W takich warunkach spalanie hybrydy nie odbiega od zużycia paliwa, jakie wykazują samochody z konwencjonalnym napędem. Dzieje się tak ponieważ przy wysokich prędkościach silnik elektryczny jest przez cały czas ładowany i nie wspomaga układu spalinowego.

Czy zatem zakup hybrydy jest opłacalny? Patrząc na polską infrastrukturę drogową, w której autostrady stanowią ułamek wszystkich dróg, można odpowiedzieć wyłącznie twierdząco.

Related posts:

3 odpowiedzi do “Hybryda – czy to się opłaca?”

  1. Czy się opłaca ? No hybrydy są oszczędne głównie w mieście, więc zalez]ży gdzie się jeździ, trzeba stosować zgodnie z przeznaczeniem i na pewno będzie ok 🙂

  2. jeżeli ktoś dużo jeździ po zakorkowanych miastach i planuje zakup samochodu na kilka lat, to napęd hybrydowy ma sens. yaris jest ciekawym hybrydowym mieszczuchem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *